Wydajesz kilkanaście… lub kilkadziesiąt tysięcy na nowe auto, podpisujesz dokumenty stając się jego właścicielem i zadowolony z nowego zakupu wracasz do domu. Zdarza się, że już podczas drogi powrotnej zaczynają się problemy. Automatyczna skrzynia biegów się zacina, brakuje przyspieszenia, a może kierownica drży albo też pojawiają się jakieś dziwne odgłosy – przypadki mogą być bardzo różne i niestety takie właśnie są doświadczenia wielu kupujących. Czy zakupiony samochód można po prostu zwrócić, tak jak towar w sklepie? Odpowiedź poznasz w artykule.

Dobrze przemyśl zakup pojazdu

Każdy to wie, a nie każdy się do tego stosuje. Wiele osób kupuje auto pod wpływem emocji – bo nareszcie udało im się znaleźć ten model, którego tak długo poszukiwali albo zbierali na niego tak długo, że nareszcie nadszedł ten moment. Nie dajmy się zwieść emocjom, zaufajmy rozsądkowi. Jeśli nie mamy wiedzy na temat motoryzacji, zwróćmy się po pomoc do kogoś doświadczonego w temacie. Zakup pojazdu powinien być bardzo przemyślany, a przede wszystkim poprzedzony dokładną analizą jego stanu technicznego i wizualnego.

Rękojmia przy zakupie samochodu

Kupując samochód, według Kodeksu Cywilnego możemy mieć prawo do rękojmi tylko w określonym przypadku: kiedy pojazd ma wady ukryte. Oznacza to, że sprzedawca zataił przed nami pewne fakty przy dokonywaniu transakcji, a ukazały się nam podczas użytkowania przedmiotu tej transakcji. Ważne: sprzedawca prywatny musiał być świadomy tych wad. Jeśli udowodni, że nie miał o nich pojęcia, to szala może przechylić się na niekorzyść kupującego. Tak samo, jeśli udowodni, że jako kupujący wiedziałeś o wadach w chwili zakupu, tracisz prawo do rękojmi. Jeśli kupiłeś samochód od firmy (np. od komisu), przysługuje Ci też prawo do odstąpienia od umowy; możesz dokonać odstąpienia w ciągu roku od zakupu. Na przykład z powodu niezgodności towaru z umową, czyli pojazd został Ci sprzedany jako pełnowartościowy, a okazało się, że jest uszkodzony.

Jak dokonać zwrotu?

Polecamy tutaj posiłkować się art.550-559 Kodeksu Cywilnego. Rękojmia przysługuje przez 2 lata od dokonania zakupu samochodu. Kiedy wykryjesz ukrytą wadę, musisz uzyskać na to dowód. Następnie w UOKiK pozyskujesz stosowne dokumenty i zgłaszasz się do sprzedawcy. Rozwiązania są 3:

  • sprzedający naprawia samochód we własnym zakresie/zwraca Ci pieniądze za naprawę,
  • obniża cenę zakupu
  • przyjmuje auto z powrotem oddając Ci pieniądze, ponieważ na pierwsze dwie opcje nie masz obowiązku się zgadzać.
Chcesz sprzedać swój samochód?

Zapraszamy do kontaktu

Oferujemy skup samochodów powypadkowych, uszkodzonych, zaniedbanych i sprawnych. Nie przykuwamy uwagi do marki pojazdu, przebiegu, rocznika czy modelu